Paieška
Draugai
 • Antrasis pasaulinis
 • Grenadierius
 • Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Vilniaus apskrities skyrius
 • Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjunga
 • Lietuvos sąjūdis
 • Nepriklausomybės gynėjų sąjunga
 • Pomėgis
 • Projektas
 • Rytų frontas
 • Tauta ir tėvynė
Rekomenduojame
 • „Lietuvių namai“ Seinuose
 • Asmeninis treneris
 • Dainavos gidas
 • Genealogija
 • Karinė apranga
 • Karštas komentaras
 • Lietuvos lokaliniai tyrimaI
 • Miroda
 • Obelių paminklas
 • Renginiai Alytuje
 • Sena.lt
 • Stovyklavietės
Archyvai

Konferencija Laisvės gynėjų dienai paminėti

(2010 m. sausio 12 d.)

Gintaras Lučinskas

Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena. Lietuva 19-ąjį kartą pagerbs už laisvę 1991 m. sausį žuvusiųjų atminimą, prisimins tuos, kurie paaukojo savo gyvybes. Nuo sovietų karių agresijos žuvo 14 ir buvo sužeisti daugiau nei tūkstantis laisvės gynėjų.

Šios dienos išvakarėse, antradienį, grupė alytiškių – Nepriklausomybės gynėjų (kariškiai, šauliai) dalyvavo konferencijoje „Parlamento gynyba 1991 metais“, kuri vyko Lietuvos Respublikos Seimo istorinėje Kovo 11-osios salėje.

Monsinjoras Alfonsas Svarinskas, palaiminęs konferencijos dalyvius, pabrėžė, kad tikroji kova už tautos laisvę nesibaigė. Jo teigimu, gėjai grasina ardyti mūsų šeimas, degtindariai rėkia, kad išlaiko sportą, prie Arkikatedros chuliganai laužo Betliejų, Prezidentūra puošiasi paveikslu, kuriame rūpintojėlis – „nuogas vyras su visais atributais“, o išvarginta tauta tyli. Monsinjoras sakė svajojęs apie šventą, dorą, teisingą Lietuvą, klausdamas „kur ji yra?“. Jis apgailestavo, jog per metus kiekvienas Lietuvos žmogus išgeria po 19 litrų degtinės, tačiau „Seime svarstoma, kad reikia leisti varyti naminę“.

Sugiedojus Lietuvos Respublikos himną bei laisvės gynėjų atminimą pagerbus tylos minute, sveikinimo žodį tarė Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Irena Degutienė. Vėliau prasidėjo konferencijos darbas, kuris buvo suskirstytas į 4 posėdžius. Buvo perskaityti bei pateikti 26 pranešimai įvairiomis temomis: „Pakilome už Lietuvą, prieš netiesą“, „Savanoriai Parlamento gynyboje“, „Krašto apsaugos savanoriai – tada ir dabar“, „Televizijos bokšto ir kitų valstybinių objektų gynyba“, „Radijo ir televizijos užgrobimas. Paskutinės žinios“, „SKAT Alytaus rinktinės savanoriai Parlamento gynyboje“, „Lietuvos šauliai Parlamento II rūmų gynyboje“ ir kt.

Lietuvos kariuomenės vadas gen. mjr. Arvydas Pocius pranešime teigė: „1991 m. sausio įvykiai padėjo stiprius pilietiškumo savo šaliai pamatus, nes savigynos jausmas pabudo visoje šalyje. Mes atėjome ginti savo idealų, kuriuos partizanai rašė savo krauju – Laisvė, Nepriklausomybė“. Pranešėjas dėkojo už išlaikytą istorijos egzaminą, pateiktą mūsų kartai. „Mes buvome, esame, būsime“ – sakė kariuomenės vadas.

Buvęs Parlamento gynybos štabo viršininkas, ats. plk. Jonas Gečas, apibūdinęs Parlamento gynybos štabo veiklą 1991 m. sausio 8-13 dienomis, linkėjo neprarasti dvasios stiprybės, išreikšdamas viltį, kad „Seimas būtų Lietuvos širdis, o ne reitingų lentelės apačioje“.

Pirmasis SKAT Alytaus rinktinės vadas, plk. Arūnas Dudavičius, be kita ko, teigė: „Valstybė, kuri negerbia savo gynėjų yra pasmerkta, jai sunku egzistuoti“.

Dim. plk. dr. A. Vaitkaitis prisiminė: „Žmonės buvo labai dvasiškai stiprūs. Jie naudodami nesmurtinį pilietinį pasipriešinimą Lietuvą atvedė į taip trokštamą laisvę“. „Krizės ateina ir praeina, o laisvės gynėjai buvo, yra ir bus“ – sakė pranešėjas.

Konferencijos organizatoriai planuoja visus pranešimus išleisti atskiru leidiniu.

Pertraukos metu buvęs Parlamento gynėjas, Nepriklausomybės gynėjų sąjungos Alytaus skyriaus pirmininkas ats. mjr. Antanas Karalukas pasidalino prisiminimais: „1991 m. sausio 10 d. kurjeris atvežė į Alytų slaptą Lietuvos šaulių sąjungos vado Gedimino Jankaus įsakymą, kad Šaulių sąjungoje įvedama nepaprastoji padėtis, o kuopos vienas skyrius sausio 11 d. 10.00 val. turi atvykti į Vilnių saugoti Aukščiausiąją Tarybą. Šauliams turintiems ginklus buvo įsakyta pasiimti juos su savimi. Sausio 11 d. į Aukščiausiąją Tarybą atvyko 10 šaulių skyrius. Kuopos vadas Antanas Karalukas, štabo viršininkas Jonas Česonis, šauliai Leonas Kušlys, Alfonsas Katelynas, Justinas Padegimas, Antanas Vaivada, Rimgaudas Vaišnoras, Bronius Sakalauskas, Bronius Stasiulevičius ir Stasys Šimelionis. Šie šauliai sausio 11 d. dalyvaujant Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui Vytautui Landsbergiui ir KAD direktoriui Aaudriui Butkevičiui Aukščiausioje Taryboje priėmė savanorio priesaiką ir saugojo Aukščiausiąją Tarybą sausio 11-17 dienomis. Vėliau visi buvo apdovanoti Sausio 13-osios medaliais ir Šaulių sąjungos garbės ženklais „Parlemento gynėjas“.

Pasibaigus konferencijai, Nepriklausomybės gynėjai rikiavosi Seimo I rūmų galerijoje, kur koncertavo Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendas, buvo demonstruojama vaizdo medžiaga apie tų įsimintinų dienų įvykius.

Iškilmingą Nepriklausomybės gynėjų – savanorių rikiuotę pasveikino LR Seimo Pirmininkė I. Degutienė.

Visi norintys nuo 17 val. galėjo apsilankyti Seime, kur surengtos atvirų durų valandos. Tuo metu atidaryta paroda „Parlamento gynyba 1991-ųjų sausį“, koncertavo Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos choras „Kariūnas“.

Pavakare Sausio 13-osios įvykius menančiose vietose buvo uždegti Atminimo laužai. Jie liepsnojo prie Televizijos bokšto, prie Nacionalinio radijo ir televizijos, Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo rūmų. Vyko kiti renginiai. 

 

 

 

 

Komentuokite


Lankomumo statistika
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas