Paieška
Draugai
 • Antrasis pasaulinis
 • Grenadierius
 • Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Vilniaus apskrities skyrius
 • Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjunga
 • Lietuvos sąjūdis
 • Nepriklausomybės gynėjų sąjunga
 • Pomėgis
 • Projektas
 • Rytų frontas
 • Tauta ir tėvynė
Rekomenduojame
 • „Lietuvių namai“ Seinuose
 • Asmeninis treneris
 • Dainavos gidas
 • Genealogija
 • Karinė apranga
 • Karštas komentaras
 • Lietuvos lokaliniai tyrimaI
 • Miroda
 • Obelių paminklas
 • Renginiai Alytuje
 • Sena.lt
 • Stovyklavietės
Archyvai

Įžūliai sukčiavusių Lazdijų kultūros veikėjų mundurus išbalino Alytaus prokurorai

Kaip, klastojant dokumentus ir sukčiaujant, pasigviešti pinigų iš tarptautinio projekto lėšų? Ir dar projekto, kurio lėšų panaudojimo teisėtumą ir kontrolę vykdė pati Vidaus reikalų ministerija? Būtent tokiai žygiui ryžosi Lazdijų rajono savivaldybės viešosios įstaigos Lazdijų kultūros centras direktorius Arūnas Sujeta, šios įstaigos projektų vadovas Arūnas Maciulevičius ir vienos vietos kaimo turizmo sodybos savininkas Saulius Čepanonis.

   Pinigai už nebūtas paslaugas   

Vykdant Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos Federacijos Kaliningrado srities kaimynystės programos INTERREG IIIA lėšomis remiamą projektą "Lazdijų rajono ir Punsko valsčiaus savivaldybių kultūrinio bendradarbiavimo ir turizmo plėtra“, suklastojant konkurso rezultatus, paslaugų teikimo ir apmokėjimo dokumentus, buvo pasisavinta per 22 tūkst. litų.

Schemos sumanytojai prie Dusios ežero Zebrėnų kaime (Lazdijų r.) kaimo turizmo sodybą turintį S.Čepanonį patvirtino realiai nevykusio konkurso projekto dalyvių apgyvendinimui ir maitinimui paslaugoms teikti nugalėtoju, suklastojo ir apmokėjimui pateikė dokumentus už paslaugas, kurių realiai nebuvo suteikta.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Alytaus apskrities skyriaus pareigūnai ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo ir dokumentų klastojimo pradėjo 2008 metų spalio 15 dieną.

Tyrėjai tvirtino, kad įtariamųjų įžūlumas juos pribloškė: realiai maksimalų 20 asmenų skaičių sugebanti priimti S.Čepanonio kaimo turizmo sodyba dokumentuose nurodė apgyvendinimo paslaugas vienu metu suteikusi net 80 saviveiklininkų iš Lazdijų ir Punsko (Lenkija) savivaldybių – šio projekto dalyvių.

Nors maitinimo paslaugų ši sodyba teikti iš viso neturėjo teisės, dokumentuose nurodyta, jog tokia paslauga buvo suteikta. Liudininkais tyrėjų apklausti saviveiklininkai neslėpė akyse nematę nei vaišių, nei nakvynės, nei pačios sodybos Dusios pakrantėje. T

ačiau visa tai neužkliuvo vietiniams Lazdijų rajono savivaldybės valdininkams, tvarkiusiems ir tikrinusiems šiuos projekto dokumentus.

Nutraukė ikiteisminį tyrimą

Vykstant ikiteisminiam tyrimui, A.Sujetai įtarimai buvo panaikinti – jo pavaldinys A.Maciulevičius sugebėjo prokurorus įtikinti, jog nepigų “biznį” organizavo už savo tiesioginio viršininko pečių, šiam apie pavaldinio sukčiavimus nieko nežinant.

O ir kiti du asmenys – 42 metų valdiškos įstaigos projektų vadovas A.Maciulevičius ir jo bendraamžis verslininkas S.Čepanonis – prieš teismą stojo tik tam, kad Alytaus rajono apylinkės teismo teisėja Asta Jakučiūnienė patvirtintų ikiteisminį tyrimą kuravusio Alytaus rajono apylinkės prokuroro Ineto Volungevičiaus priimtą nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą.

Tokį savo sprendimą prokuroras grindė tuo, jog šalys neprieštarauja nutraukti tyrimą, mat sukčiaujant pasisavinti pinigai – per 22 tūkst. litų – grąžinti į Lazdijų rajono savivaldybės sąskaitą.Nutarimą dėl ikiteisminio tyrimo nutraukimo ir įtarimų panaikinimo A.Maciulevičiui ir S.Čepanoniui priėmęs prokuroras pasiūlė skirti baudžiamojo poveikio priemonę – kiekvienam sumokėti į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą 8 MGL (1 tūkst. 40 litų) dydžio įmokas. Teisėja A.Jakučiūnienė nebuvo tokia atlaidi – atsižvelgdama į įtariamųjų turtinę padėtį, šią sumą padidino iki 20 MGL (2 tūkst. 600 litų).

Opozicija pasipiktino

Tokia atlaidi sukčiavimo aferos atomazga nustebino Lazdijų rajono savivaldybės tarybos opozicijos narius. Socialdemokratas Romas Apanavičius teigė, kad panašūs dalykai meta šešėlį ir ant pačios savivaldybės, nes būtent Lazdijų rajono savivaldybė buvo minėto projekto bendrafinansuotoja.
„Savivaldybė šiam projektui skyrė beveik 70 tūkst. eurų iš rajono biudžeto, bendra projekto suma buvo beveik 329 tūkst. eurų. Neabejoju, jog reiktų kelti savivaldybės taryboje klausimą dėl pareiginės atsakomybės tiek paties A.Maciulevičiaus, tiek ir A.Sujetos, nes vengiant politikams įvertinti tokius dalykus, netiesiogiai sudaromos prielaidos sukčiauti ir kituose projektuose, kurių Lazdijų rajono savivaldybė vykdo ypatingai daug“, – sakė buvęs Lazdijų rajono savivaldybės meras R.Apanavičius.

Užnugary – aukšti pareigūnai

Ar galėjo tyrimo galutiniam verdiktui įtakos turėti įtakingi politikai? R.Apanavičius sako neatmetantis tokios prielaidos. „Kasdien girdime apie kišeninius prokurorus, skambučio teisę ir kitus dalykus. Kas galėtų paneigti, pasak vieno konservatoriaus“, – nuo tiesaus atsakymo išsisuko politikas.

Lrytas.lt žiniomis, tiek A.Sujeta, tiek A.Maciulevičius turi tvirtą Lazdijus valdančių konservatorių palaikymą. Šios politinės partijos į Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus postą deleguotas Gintautas Salatka raštu patvirtino, jog savivaldybė neprieštarauja ikiteisminio tyrimo nutraukimui.

„Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktorius G.Salatka 2009 metų gruodžio 16 dieną FNTT Alytaus apskrities skyriaus pareigūnams išsiuntė patvirtinimą, jog savivaldybė neprieštarauja ikiteisminio tyrimo nutraukimui ir neturi turtinių pretenzijų nei A.Maciulevičiui, nei S.Čepanoniui“, – lrytas.lt sakė Lazdijų rajono savivaldybės atstovė spaudai Ramunė Šeštokienė.

Būtent šią dieną į Mokesčių inspekcijos sąskaitą buvo pervesta pasisavinta 22 tūkst. litų suma, kuri vėliau per du kartus pervesta į Lazdijų rajono savivaldybės einamąją sąskaitą.

Sukčiauti mėginusių Lazdijų kultūros darbuotojų aplinkoje yra ir daugiau įtakingų politikų.

Konservatorių sąraše į Seimą išrinkta Auksutė Ramanauskaitė – Skokauskienė – Lazdijų kultūros centro direktoriaus A.Sujetos pusseserė. Ikiteisminį tyrimą atlikę pareigūnai sako nežinoję šio fakto, tačiau tai jų tyrimui nebūtų turėję jokios įtakos, nes „paspausti“ jų niekas nemėgino.

Įtariamuosius ikiteisminio tyrimo metu atstovavo alytiškis advokatas Juozas Lietuvninkas. Iki pradėdamas advokato praktiką jis ilgą laiką vadovavo Lazdijų rajono apylinkės prokuratūrai.

Beje, prie to paties Dusios ežero, kurio pakrantėje neva buvo teikiamos nakvynės ir maitinimo paslaugos tarptautinio projekto dalyviams saviveiklininkams kaimo turizmo sodybą „Vitrūna“ turi ir A.Sujetos žmona Vita. Ar ši sodyba buvo tarp tariamo konkurso dalyvių? Atsakyti į šį klausimą galėję A.Sujeta ir A.Maciulevičius šiomis dienomomis nepasiekiami nei telefonu, nei darbo vietoje.

Prokuroras – nekalbus

Alytaus rajono apylinkės teismas nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą ir panaikinti įtarimus A.Maciulevičiui ir S.Čepanoniui patvirtino šių metų sausio 19-ąją, tačiau ikiteisminį tyrimą atlikusios Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Alytaus apskrities skyriaus pareigūnai pirmadienį tvirtino minėtų dokumentų dar negavę – nei iš teismo, nei iš prokuratūros.

Lrytas.lt kalbintas Alytaus rajono apylinkės prokuroras I.Volungevičius buvo nekalbus. „Aš neprivalau jums teisintis ar aiškinti, kodėl buvo toks nutarimas. Turiu karčios patirties bendravime su žurnalistais, todėl nenoriu nieko komentuoti. Teismas patvirtino, vadinasi, visos šalys liko patenkintos“, – teigė prokuroras I.Volungevičius.

Apie projektą

Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos Federacijos Kaliningrado srities kaimynystės programos INTERREG IIIA lėšomis remtas projektas ,,Lazdijų rajono ir Punsko valsčiaus savivaldybių kultūrinio bendradarbiavimo ir turizmo plėtra“ buvo vykdomas 2007-2008 metais. Viešoji įstaiga Lazdijų kultūros centras buvo pagrindinis projekto partneris. Finansinis projekto partneris – Punsko lietuvių kultūros namai, partneriai – Lazdijų krašto muziejus ir Seinų kultūros centras.

Projekto metu, kaip teigiama, buvo organizuoti 8 bendri tarptautiniai kultūriniai renginiai Lazdijų rajono savivaldybės teritorijoje ir 4 bendri tarptautiniai kultūriniai renginiai Punsko valsčiaus savivaldybės teritorijoje.

Šiuo projektu buvo siekiama ženklios kultūrinės integracijos abipus sienų. Įgyvendinant projektą nupirkta mobili scena, kuri, tikėtasi, dalinai eliminuos sezoniškumo problemas, leis ekonomiškiau ir efektyviau organizuoti kultūrinius renginius, ir moderni įgarsinimo aparatūra. Projektas finansuotas kompensavimo principu.

INTERREG IIIA programa kompensuos 75 % išlaidų. Projekto vykdymo laikotarpiu, atliekant numatytas kultūrines veiklas buvo teikiama ataskaita su dokumentacija INTERREG IIIA Jungtiniam techniniam sekretoriatui prie Vidaus reikalų ministerijos ir gaunama kompensacija. 25 % projekto kofinansavimui Lazdijų rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. 5TS-844 skyrė Lazdijų rajono savivaldybė. Bendras projekto biudžetas – 328 589 eurų.

Suma, kurią maksimaliai kompensavo programa – 246 442 eurų. Dalis projekto biudžeto skirta Lenkijos Respublikos, Punsko lietuvių kultūros namų veikloms – 36 472 eurų. VšĮ Lazdijų kultūros centro veikloms kompensuoti buvo numatyta skirti 209 970 eurų. Punsko valsčius koofinansavo projektą 12 250 eurų. Lazdijų rajono savivaldybė projekto koofinansavimui skyrė 69 990 eurų.

Šaltinis: www.cika.lt

Komentuokite


Lankomumo statistika
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas