Paieška
Draugai
 • Antrasis pasaulinis
 • Grenadierius
 • Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Vilniaus apskrities skyrius
 • Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjunga
 • Lietuvos sąjūdis
 • Nepriklausomybės gynėjų sąjunga
 • Pomėgis
 • Projektas
 • Rytų frontas
 • Tauta ir tėvynė
Rekomenduojame
 • „Lietuvių namai“ Seinuose
 • Asmeninis treneris
 • Dainavos gidas
 • Genealogija
 • Karinė apranga
 • Karštas komentaras
 • Lietuvos lokaliniai tyrimaI
 • Miroda
 • Obelių paminklas
 • Renginiai Alytuje
 • Sena.lt
 • Stovyklavietės
Archyvai

Generaliniai korupcijos „stogai“ (III)

Tomas Plaušinis, Mindaugas Velička

Prieš mėnesį Alytaus merą Česlovą Daugėlą specialiųjų tyrimų agentai iš darbo kabineto išsivedė su antrankiais. Tačiau tai turėjo įvykti mažiausiai prieš šešerius metus, jeigu ne Alytaus "kunigaikščio" gelbėtojai iš Generalinės prokuratūros (GP).

Įtarimų puokštė

Š. m. spalio 6 d. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdybos pareigūnai atvyksta į Alytų. Netrukus, atlikdami ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo tarnyba, dokumentų klastojimo ir didesnio nei 500 tūkst. litų svetimo turto iššvaistymo, jie sulaikys šio miesto merą ir žinomą Lietuvos statybų magnatą Č.Daugėlą. Kartu su meru į areštines Kaune bus išvežti ir dar keli aukšti Alytaus savivaldybės politikai, tarnautojai bei miesto mero šeimos bendrovės "Kortas" vienas vadovų. Ikiteisminis tyrimas STT atliekamas dėl nusikaltimų, susijusių su Alytaus miesto stadiono, futbolo aikštės su lengvosios atletikos sektoriais rekonstrukcijos statybos darbų projektavimu, viešaisiais pirkimais ir šių darbų atlikimu.

Dzūkijos sostinės vadovui šioje byloje pareikšti įtarimai pagal tris Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnius. Jau sulaikius Alytaus merą ir skyrus jam kardomąją priemonę – suėmimą – bei vykdant šį ikiteisminį tyrimą išaiškėjo dar viena galima nusikalstama Č.Daugėlos veika – valstybės tarnautojo ar jam prilyginamo asmens papirkimas – dėl to jam dar buvo papildomai pareikšti įtarimai. Marga lyg Dzūkijos vasaros gėlių įtarimų puokštė. Kodėl niekas nesutrukdė tokiai įspūdingai įtarimų puokštei susidaryti?

Alytaus "kunigaikštis"

Ne vienus metus Alytuje daugiausia statybos darbų viešuose objektuose atlikdavo su miesto vadovu siejamos bendrovės, visų pirma Č.Daugėlos šeimos įmonė "Kortas", arba kitos firmos, kuriose meras turi akcijų ar kitų turtinių interesų. Tokios statybų įmonės remontavo mokyklas, ikimokyklinio ugdymo įstaigas, stadioną, sporto rūmus, vandens tiekimo tinklus ir kitus objektus. Alytaus miesto meru Č.Daugėla dirbo nuo 2007-ųjų iki pat šių metų rudenį įvykusio suėmimo. Anksčiau jis priklausė Socialdemokratų partijai, joje turi daug įtakingų ryšių ir globėjų.

Dar šių metų kovą lankydamasi Alytuje prezidentė Dalia Grybauskaitė griežtai sukritikavo šio miesto tarybą. Valstybės vadovė tada įspėjo vietos politikus, kad "jeigu pati savivaldybė ir jos politinių partijų struktūros nesugeba įvertinti ir palieka merą tokį, koks jis yra, (…) tai jau visos tarybos politinės atsakomybės klausimas". Kritikos tada sulaukė ir Alytaus apylinkės prokuratūra.

Prezidentė tą pačią dieną grįžo atgal į Vilnių, o Alytaus "kunigaikštis", matyt, tikėjosi, kad viskas tuo ir baigėsi – tik viešu piršto pagrūmojimu, o debesys virš jo galvos išsisklaidė. Dzūkijos sostinės meras turėjo įtakingų ryšių teisėsaugoje ir galėjo jaustis saugus bei ramus. Jo užtarėjai sėdėjo pačiuose aukščiausiuose teisėsaugos ir teisėtvarkos postuose Vilniuje. Jie jam ne kartą padėjo išvengti rimtesnių bėdų, o gal net ir įkalinimo.

Geroji fėja

Č.Daugėla galėjo puikuotis glaudžiais ryšiais ir su Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos (FNTT) direktoriaus pavaduotoju pulkininku Valdu Grendeliu, ir su GP kanclere Gertruda Tumeliene. Dar būdama Teisingumo ministerijos Finansų ir ekonomikos departamento direktorė, dabartinė GP kanclerė G.Tumelienė buvo Č.Daugėlos "Korto" geroji fėja. "Kortas" nuolat ir lengvai laimėdavo Teisingumo ministerijos rengiamus viešuosius konkursus teismų ar ministerijai pavaldžių įstaigų pastatų statybai ar remontui.

Verta priminti, kad jau po pirmo oficialaus susitikimo su tuomečiu generaliniu prokuroru Algimantu Valantinu D.Grybauskaitė, tik pradėjusi eiti prezidento pareigas, pranešime spaudai akcentuos, kad susitikimo metu prokuratūros vadovui "nurodė šios institucijos reputacijos visuomenėje problemą vykdant viešuosius pirkimus". Juos prokuratūroje ir toliau, pasikeitus generaliniams prokurorams, tvarko legendinė statybų konkursų organizatorė, pensinio amžiaus GP kanclerė G.Tumelienė. Ir, atrodo, dar ilgai tvarkys. Neseniai atidarant naujai suremontuotą Vilniaus miesto prokuratūros kompleksą, generalinis prokuroras Darius Valys negailėjo viešų pagyrų savo legendinei GP kanclerei G.Tumelienei. D.Valys LŽ pareiškė, kad per tą laikotarpį, kai eina generalinio prokuroro pareigas, G.Tumelienei priekaištų neturi.

Generaliniai gelbėtojai

Č.Daugėlos ir jo įmonės "Kortas" verslo interesams jautrus ne tik FNTT direktoriaus pavaduotojas alytiškis V.Grendelis, tačiau ir su juo glaudžiai susijęs įtakingas GP Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Kęstutis Gudžiūnas.

Statybų magnatas Č.Daugėla galėjo niekada netapti Alytaus miesto meru, o jo bendrovė niekada daugiau nebūtų turėjusi nė mažiausių teisinių galimybių laimėti bent vieną viešąjį pirkimo iš valstybės ar savivaldybių konkursą, jeigu kameros gultą verslininkas politikas būtų išbandęs daug anksčiau. Tačiau Č.Daugėlą išsuko gelbėtojai iš GP.

Dabar generalinio prokuroro pavaduotoju dirbantis Darius Raulušaitis, o tada dar tik vyriausiojo prokuroro pavaduotojo K.Gudžiūno globojamas GP Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokuroras, padarys viską, kad Alytaus "kunigaikštis" galėtų dar bent penketą metų ramiai daryti milžiniškus valstybei ir savivaldybei nuostolius ir bent trejus metus abejotinai vadovauti Alytaus miestui, kol š. m. spalį jam antrankius darbo metu uždės iš Kauno atvykę STT pareigūnai.

Organizuotos nusikalstamos grupės

Dar 2004 metais FNTT pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl milžiniškos aferos, aprėpusios aštuonias aferistų įsteigtas fiktyvias įmones, kurios išvien su 67 realia veikla užsiėmusiomis bendrovėmis, tarp jų ir dabar korupcija įtariamo Č.Daugėlos UAB "Kortas", vykdė nusikalstamas veikas. Ikiteisminiam tyrimui vadovauti ir jį organizuoti paskiriamas GP Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokuroras, o dabar vienas Lietuvos prokuratūros vadovų D.Raulušaitis. Šešerius metus D.Raulušaitis vadovaus šiam FNTT tyrimui, o byloje per šį ilgiausiai ištemptą laiką įtarimai išgaruos vienas po kito kaip kamparas. Šiame ikiteisminiame tyrime buvo nustatyta, kad, kaip ir kitose panašiose PVM grobstymo bylose, veikė organizuota nusikalstama grupė, kurios pagrindinė veikla buvo įvairių fiktyvių įmonių vardu surašyti buhalterinės apskaitos dokumentus apie tariamai parduotas prekes ir paslaugas. Tokius suklastotus dokumentus yra įsigijusios kelios dešimtys Lietuvoje veikiančių įmonių, jų vadovai. Vėliau jie pasinaudodami klastotėmis savinosi įmonių pinigus ir neteisėtai mažino mokėtinus į biudžetą mokesčius.

LŽ jau rašė, kad PVM grobstymo schema yra elementari. Organizuota nusikalstama grupė įsteigia fiktyvių priedangos įmonių, kurios siūlo "paslaugą" – išgryninti realiai veikiančių įmonių pinigus. Tam ir panaudojamos šios fiktyvios įmonės. Sudaromos fiktyvios darbų sutartys ir juos lydintys fiktyvūs dokumentai. Realiai veikiančiai, dirbančiai įmonei pervedus pinigus tokiai fiktyviai įmonei už realiai neatliktus darbus ar paslaugas pinigai grąžinami atgal realiai veikiančiai ir dirbančiai įmonei, sau pasilikus dažniausiai 10-12 proc. sumos. Dirbančiai įmonei įtraukus fiktyvius dokumentus į savo buhalterinę apskaitą tariamai "turėtoms išlaidoms" mažinamas pelno mokestis ir atskaitomas PVM mokestis, taip valstybei padarant didelę žalą.

Pabrėžtina, kad stambios įmonės dalyvauja tokiose nusikalstamose schemose ne tik dėl motyvo nuslėpti ar mažiau sumokėti mokesčių valstybei, bet visų pirma dėl to, kad gautų neapskaitytų grynųjų pinigų, kurie vėliau panaudojami bet kam, išskyrus teisėtai veiklai. Tai vadinamieji juodieji pinigai. Tokios stambios grynųjų pinigų sumos dažniausiai naudojamos valstybės pareigūnams papirkinėti, politinėms partijoms finansuoti, atlyginimams vokeliuose mokėti.

Taip buvo ir šiame svarbiame tyrime, kuriame demaskuota organizuota grupuotė. Ir tik šiemet ketinama tyrimą galutinai baigti, o bylą perduoti teismui. Tačiau teismui perduotoje byloje UAB "Kortas" ir Č.Daugėlos jau nebus, nors ši Alytaus statybų bendrovė buvo viena iš 67-ių įmonių, nusikalstamai veikusi išvien su Aleksandru Kulešovu ir jo bendrininkų grupe, kai buvo pervedami pinigai jokios veiklos nevykdančioms įmonėms už neva atliktas paslaugas, vėliau lėšos atsiimamos grynaisiais ir dar sutaupoma PVM bei kitų mokesčių sąskaita, taip padarant didelę žalą Lietuvos valstybei. Kam buvo naudojami šie išgryninami pinigai, kur jie dingo? Atsakymų teisėsauga nepateikia.

Turtingųjų privilegija

BK sako, kad tik prokuroras priima sprendimus dėl tyrimų sujungimo ir atskyrimo, dėl ikiteisminio tyrimo nutraukimo, nutraukto ikiteisminio tyrimo atnaujinimo ar tyrimo užbaigimo ir kaltinamojo akto surašymo.

Daugumoje PVM grobstymo bylų, kurios buvo tiriamos D.Raulušaičio ar kitų K.Gudžiūno vadovaujamo skyriaus prokurorų, vyrauja tendencija, kad stambūs verslininkai išvengia atsakomybės dėl dalyvavimo organizuotose grupėse, atskiriant jų bylas nuo organizuotos grupuotės tyrimo, o smulkesnieji, turintys mažiau lėšų, dažniausiai traukiami atsakomybėn bendra tvarka. Įtariama, kad kai kurie prokurorai bylas atskirdavo už atlygį. Atsakomybės išvengia ir juridiniai asmenys, taip neužkertamas kelias ateityje dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.

LŽ primena, kad aferistams sukūrus PVM grobstymo schemą buvo sugalvotas ir atsakomybės išvengimo modelis. Tiesa, tai jau padarė prokurorai. BK 183 straipsnio 2 dalis griežtai sako, kad "tas, kas pasisavino jam patikėtą ar jo žinioje buvusį didelės vertės svetimą turtą ar turtinę teisę, baudžiamas laisvės atėmimu iki dešimties metų". Vadinasi, esant stambiam mastui, taip dažniausiai juk ir yra, taip pat organizuotai nusikalstamai grupei nėra alternatyvios bausmės, pvz., baudos (po kurios susitaikoma su valstybe), o tik laisvės atėmimas, be galimybės susitaikyti su valstybe. Todėl PVM bylas tyrę prokurorai, tarp jų visų pirma dabartinis generalinio prokuroro pavaduotojas D.Raulušaitis, pradėjo bylas skaidyti į epizodus. Dažnas asmuo, taip išvengęs realios atsakomybės ir "susitaikęs" su valstybe, ir toliau grobstydavo PVM.

"Turtingųjų privilegija" pritaikyta ir Č.Daugėlai. Kai didžioji aferistų byla pasieks teismą, "Korto" vadovas nebeturės sėsti į teisiamųjų suolą. Jo problemos jau išspręstos, nes prokuroras D.Raulušaitis jo epizodą išskyrė į atskirą nuo visos organizuotos grupės, tokiu būdu atsirado galimybė skirti alternatyvią bausmę ir "susitaikyti" su valstybe.

Atsakomybėn Č.Daugėla ir UAB "Kortas" traukiami tik dėl trijų epizodų iš A.Kulešovo grupės veiklos. Tai yra UAB "Kortas" su UAB "Investicijų analizės biuras" sudarytos sutarties dėl paslaugų už 13 780 litų, 2102 litų PVM mokestis. Antros fiktyvios sutarties, kur UAB "Kortas" susigrąžino 1960 litų PVM, bei trečios dėl 3385 litų PVM. Apibendrinus prokuroras nustatė, kad iš viso UAB "Kortas" klastodama dokumentus ir apgaulingai tvarkydama apskaitą apgaule savo naudai įgijo turtinę teisę į 4062 litų PVM ir 3385 litų pelno mokesčio ir tuo padarė biudžetui viso labo 7447 litų žalą. Įsitikinus, kad Č.Daugėlai ir UAB "Kortas" gali būti pateikti kaltinimai pagal tris BK straipsnius (sukčiavimas, dokumentų klastojimas ir panaudojimas), 2008 metų rugsėjo 1-ąją prokuroras, gindamas viešąjį interesą, priėmė nutarimą reikalaudamas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl UAB "Kortas" ir Č.Daugėlos. Jau kitą dieną Č.Daugėlai įteikiamas pranešimas apie įtarimą.

2008 metų lapkričio 26-ąją D.Raulušaitis nutarė iš bendros didelės bylos išskirti tyrimą dėl Č.Daugėlos ir UAB "Kortas", nurodęs, kad ikiteisminis tyrimas dėl Č.Daugėlos ir UAB "Kortas" baigiamas, o kitų nusikalstamų veikų tyrimas gali užtrukti ilgesnį laiką. Č.Daugėla, nebebūdamas organizuotos grupės byloje, įgyja galimybę atlyginti žalą biudžetui ir gavus Alytaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos raštą, kad UAB "Kortas" nebeskolinga biudžetui, jam nebelieka kliūčių susitaikyti su valstybe.

Bausmė – 1300 litų

Nepraėjus nė mėnesiui po Č.Daugėlos ir UAB "Kortas" ikiteisminio tyrimo išskyrimo iš bendros bylos, 2008 metų gruodžio 16-ąją ikiteisminis tyrimas D.Raulušaičio nutarimu buvo nutrauktas Č.Daugėlai ir UAB "Kortas". Gruodžio 19-ąją prokuroro nutarimą savo nutartimi patvirtino Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas.

Prokuroras D.Raulušaitis pasiūlė skirti nedidelę, viso labo 10 MGL (1300 Lt) dydžio baudą tuo metu jau Alytaus meru tapusiam verslininkui Č.Daugėlai. Šie nedideli pinigai bus įmokėti į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą (įstatymas numato įmoką iki 25 MGL). Tačiau teisme Č.Daugėla dar bandė įžūliai išsisukti ir net nuo šios D.Raulušaičio siūlomos simbolinės piniginės baudos, prašydamas teisėjos, kad ši skirtų kuo mažesnę baudžiamojo poveikio priemonę, nes Alytaus "kunigaikštis" ir kelių dešimčių milijonų litų apyvartą skaičiuojančios UAB "Kortas" akcininkas neva sunkiai verčiasi, mat augina tris vaikus ir jo pajamos – tik 3500 litų.

Tačiau teisėja nusprendė, kad 1300 litų Č.Daugėlai nėra per didelė įmoka. Prokuroras D.Raulušaitis teisme per plauką vos nevirto advokatu, nes pažymėjo, kad inkriminuojamos nusikalstamos veikos buvo labiau atsitiktinės ir ateityje nusikalstamų veikų Č.Daugėla bei UAB "Kortas" tikrai nedarys.

Tai tik vienas iš daugelio LŽ turimų prokuroro D.Raulušaičio veiklos pavyzdžių. Ironiška, tačiau pasikeitus GP vadovybei šis prokuroras ne tik išvengė atsakomybės, tačiau dar ir padarė karjerą. Dabar, jau būdamas generalinio prokuroro pavaduotojas, D.Raulušaitis pats kuruoja visų finansinių nusikaltimų tyrimą Lietuvoje. Maža to, gal tai bus naudinga žinoti ir vėl įtariamuoju, šįkart, be kita, ir dėl piktnaudžiavimo tarnyba bei papirkinėjimo, tapusiam Č.Daugėlai, generalinis prokuroras D.Valys šiam savo pavaduotojui pavedė kuruoti ir korupcinių nusikaltimų tyrimų kontrolę. Ar STT byla baigsis taip pat, kaip ir mūsų aptartas FNTT tyrimas, kuris irgi prasidėjo įspūdingai?

Šaltinis: www.lzinios.lt, 2010 10 11

Komentuokite


Lankomumo statistika
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas