Warning: Use of undefined constant TXT - assumed 'TXT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/gintarines/domains/gintarinesvajone.lt/public_html/wp-content/themes/orange_butterfly_outline_ote067/functions.php on line 1323
Atminimas už Lietuvos nepriklausomybę kovojusiems patriotams

Atminimas už Lietuvos nepriklausomybę kovojusiems patriotams

Jolita Matusevičienė, Šakiai

Perskaičius knygą „Pogrindinė „Geležinio Vilko“ organizacija Alytaus apskrityje (1940–1941)“ mane sudomino pateikiama medžiaga – dalyvių atsiminimai, nuotraukos, kūryba.

Skaitydama labiausiai atkreipiau dėmesį į formą, nes man, kaip skaitytojai, buvo svarbu tai, kaip pateikiama informacija. (Jei būčiau alytiškė, greičiausiai linkčiau į diskusijas dėl turinio).

Informacijos gausa neleidžia abejoti, jog atliktas milžiniškas darbas. Sukaupta labai daug informacijos iš įvairių šaltinių.

Žavi iliustracijų gausa ir įvairovė. Istoriniu ir kraštotyriniu požiūriu labai svarbu tai, kad iliustracijoms naudojamos rankraščių, archyvinių dokumentų, pažymėjimų nuotraukos. Knygoje labai daug kalbama apie platintus atsišaukimus. Jei bent vienas atsišaukimas kur nors būtų išlikęs, tai jis, mano nuomone, neabejotinai tiktų knygos iliustracijoms ar net viršeliui. Jei knyga būtų orientuota daugiau į susirėmimų aprašymą, tai labai tiktų įterpti ir kokį žemėlapį.

Autobiografinių pasakojimų ir atsiminimų savitumas atsiskleidžia subtiliai vengiant stilistikos taisymų. Kitu šriftu išspausdinti žodžiai suteikia dar daugiau spalvų pasakojimams.

Tautosakiniu požiūriu labai svarbus ketvirtasis skyrius. Džiaugiuosi, jog pateikiama įvairi kūryba. Įdomu skaityti ir šmaikščius eilėraštukus, kurie, nors ir mažiau vertingi meniniu požiūriu, tačiau realiai nusakantys to meto aktualijas. Didžiausią įspūdį paliko eilėraštis „Kai sūnų išleidai“. Šis eilėraštis perteikia ne tik Alytaus krašto, bet ir visos Lietuvos didvyrių motinų sielvartą.

Penktajame skyriuje labai tikslingas priešingos nuomonės apie organizacijos veiklą pateikimas. Prieštaringas to meto įvykių vertinimas, manau, tebėra dar iki šiol, bet, kita vertus, tokia situacija kaip tik ir neleidžia į viską žiūrėti paviršutiniškai.

Prisiminimuose subjektyvūs vertinimai neišvengiami, todėl labai svarbios autoriaus išnašose išsakytos pastabos, paremtos faktine medžiaga.

Man, kaip skaitytojai, svarbus ir knygos pritaikomumas. Knygoje – labai daug asmenvardžių, todėl pirmą kartą skaitant – gana painu. Padėtį palengvintų minėtas medžiagos susisteminimas arba knygos pabaigoje pateiktas asmenvardžių sąrašas. Mano manymu, tai knygai padėtų būti labiau pritaikomai tiek mokslo darbuose, tiek kitur. Paranku būtų ir tiems patiems ainiams, kuriems stengiamės skiepyti domėjimąsi istorija, kai jie ieškotų informacijos apie konkretų asmenį. Išnašas būtų galima numeruoti, išplėsti, t.y. įterpiant daugiau autoriaus pastabų, nurodant šaltinius ir pan. Jei orientuojamasi ir į jaunesnės kartos skaitytojus, neprošal būtų išnašose paaiškinti ir tam laikmečiui būdingus barbarizmus: „petilietka“, „machorka“ ir t. t.

Tokias pastabas dėl medžiagos pateikimo greičiausiai suponuoja tai, jog šiandieninis skaitytojas yra vartotojiškos visuomenės dalis. Šiandien daugelis jau esame pripratę tiesiog „išsigooglinti“ reikiamą informaciją, mums reikia viską gauti „čia ir dabar“.

Knygą aš vertinau a priori, nesiekdama jos lyginti su kitomis panašaus turinio ar to paties autoriaus knygomis.

Autoriui linkiu pilietiško skaitytojo ir dar kartą džiaugiuosi, jog knyga yra paklausi šiame laikmetyje, kuomet bestseleriais tampa kulinarinės, pinigų „darymo“ ar kitos, „sėkmingą gyvenseną“ propaguojančios, knygos.

Komentuokite


Lankomumo statistika
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas


Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/gintarines/domains/gintarinesvajone.lt/public_html/wp-content/plugins/wp-mystat/lib/mystat.class.php on line 1252