Warning: Use of undefined constant TXT - assumed 'TXT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/gintarines/domains/gintarinesvajone.lt/public_html/wp-content/themes/orange_butterfly_outline_ote067/functions.php on line 1323
Kirlių rago radiniai

Kirlių rago radiniai

Adolfas Navarackas

Daugų ežero pietinės šakos platumoje yra smailas iškyšulys, vadinamas Kirklių ragu. Tai yra didelio įlinkio („pusiasalio“) atšaka – Rago vakarinis krantas yra apie 1,1 km ilgio (jis prasideda nuo Daugų – Bukaučiškių kelio), o rytinis – maždaug 400 m ilgio, skaitant nuo Obelų kalno – Dvarčėnų piliakalnio. Ragas vardą gavo nuo kirų, kuriuos čia žmonės vadina „kirlėmis“; matyt, jie mėgsta šias nuošalias ežero „džiungles“.

Iki 1928 m., kol Daugų ežeras buvo nenuleistas, Kirlių ragas sudarė kokias tris saleles. Dabar jis vientisas, tik vietomis, kur būta ežero, telkšo pelkės, brastos; ypač pelkėtas rago „kaklas“, kuris prasideda kalvomis.

Kirlių rago šiauriniame gale, apie 50 m į pietvakarius nuo smaigalio, yra žvyruota, stambiais akmenimis nusėta, apaugusi pušelėmis apie 45×30 m dydžio aikštelė, vadinama „Pagonių kapais“. 1938 m. (ir anksčiau) čia rasta akmeninių kirvelių, gintaro dirbinių (karolių), puodų šukių: esą, čia randama ir žmonių kaulų, ginklų liekanų ir kitų dalykų. Tuometinis rago savininkas Truncė (iš Dvarčėnų k.), „laidodamas“ akmenis (norėjo čia turėti ariamą lauką), maždaug 1–1,3 m gylyje aptiko storų apanglėjusių medžių; tada ir savo sumanymo atsisakė.

Rago smailagalio rytinėje pusėje, pelkėtame ežero pakraštyje, 1936 m. E. Truncaitė-Urbanavičienė (dabar gyvena Dauguose) rado gintaro žaliavos gabalą; dalį gintaro tada atidavė Rimėnų pradinės mokyklos mokytojui. Likusį vartojo dantims gydyti (gydė gintaro dūmais).

Kirklių rago smaigalys įdomus ne tik radiniais, bet ir nuostabiu gamtovaizdžiu. Tai nepaprastas gamtos kūrinys. Tik čia gali pajusti Daugų ežero platybes, didingumą bei grožį.

„Kraštotyra“. 1969 m., p. 117–118.

Komentuokite


Lankomumo statistika
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas


Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/gintarines/domains/gintarinesvajone.lt/public_html/wp-content/plugins/wp-mystat/lib/mystat.class.php on line 1252