Paieška
Draugai
 • Antrasis pasaulinis
 • Grenadierius
 • Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Vilniaus apskrities skyrius
 • Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjunga
 • Lietuvos sąjūdis
 • Nepriklausomybės gynėjų sąjunga
 • Pomėgis
 • Projektas
 • Rytų frontas
 • Tauta ir tėvynė
Rekomenduojame
 • „Lietuvių namai“ Seinuose
 • Asmeninis treneris
 • Dainavos gidas
 • Genealogija
 • Karinė apranga
 • Karštas komentaras
 • Lietuvos lokaliniai tyrimaI
 • Miroda
 • Obelių paminklas
 • Renginiai Alytuje
 • Sena.lt
 • Stovyklavietės
Archyvai

Alytaus Senamiesčio pradinėje mokykloje – Viliaus Kavaliausko knygos pristatymas

DSCF7029Gegužės 21 d. Alytaus Senamiesčio pradinėje mokykloje – neeilinė diena – vyko Viliaus Kavaliausko  knygos „Pulkininkas Liudas Butkevičius. Mokytojas, karininkas, rezistencijos vadovas“ pristatymas. Tai jau ne pirma šio autoriaus knyga, pristatoma skaitytojams Alytuje.

Knygos pristatyme dalyvavo Alytaus miesto savivaldybės meras Vytautas Grigaravičius, mero pavaduotoja Valė Gibienė, Švietimo skyriaus vedėjas Vytuolis Valūnas, kraštotyrininkas, kolekcininkas, istorinių straipsnių ir knygų autorius, 2012 m. Alytaus miesto kultūros premijos laureatas Gintaras Lučinskas, Alytaus miesto savivaldybės švietimo biudžetinių ir viešųjų įstaigų mokytojai ir vadovai, Alytaus vaikų globos namų, Alytaus dailiųjų amatų mokyklos ir Alytaus profesinio rengimo centro, Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos atstovai. Visus susirinkusius menine programėle pradžiugino Alytaus Senamiesčio pradinės mokyklos mokiniai.

Savo knygą pristatė autorius Vilius Kavaliauskas, Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus padėjėjas, Lietuvos mylėtojas, žinomas žurnalistas ir garsus vertybių kolekcininkas, pripažintas valstybinių apdovanojimų tarptautinis ekspertas. Jis apdovanotas už nuopelnus mūsų valstybei Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi, Lietuvos žurnalistų sąjungos premija už publikacijas apie Ribentropo–Molotovo paktą, Estijos Marijos žemės ordino Komandoro kryžiumi už svarbų darbą tyrinėjant bei populiarinant Estijos istoriją ir aukščiausiu Europoje įvertinimu už faleristikos (apdovanojimų kolekcionavimo) publicistiką – fon Hessenthalio premija.

„Šiandien turime unikalią galimybę pamatyti šį žmogų – Lietuvos patriotą, kuris labai daug nuveikęs Lietuvos istorijai, ir, tikiu, kad dar nuveiks, įamžindamas mūsų didžiavyrius. Po kruopelytę renka ir deda Lietuvos istorijos mozaiką, tokiu būdu prisidėdamas prie patriotiškumo ugdymo. Žinios apie žmones, kurie pasiaukojo dėl valstybės, yra unikalus turtas. Patriotizmas nėra tik tušti žodžiai – tai konkretūs darbai, dažnai ir kančia“, – kalbėjo savivaldybės meras, dėkodamas V. Kavaliauskui už didelį indėlį Lietuvos istorijai. „Tęskite pradėtus darbus – jie liks istorijai, Lietuvai, žmonėms,“ – sakė miesto vadovas, kartu su vicemere įteikdamas knygos autoriui dalelę Alytaus – fotoalbumą ir baltų rožių puokštę.

Knygos pristatymo renginyje diskutuota, kaip prasmingai paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Pasak mero, galbūt Alytuje minėjimą įprasmintų paminklo Lietuvos kovos už nepriklausomybę simboliui, pirmajam žuvusiam Lietuvos kariuomenės karininkui Antanui Juozapavičiui pastatymas Alytuje, arba žmonių, paaukojusių savo gyvybes laisvės vardan, pavardžių įamžinimas. Šios idėjos bus svarstomos su miestelėnais.

Knygos autorius V. Kavaliauskas sakė: „Alytus yra labai įdomus ir stebėtinai reikšmingas Lietuvos istorijoje. Beveik kiekvienoje savo knygoje miniu Alytų – tikrą Dzūkijos sostinę – patriotišką, garbingą, istoriškai turtingą“. V. Kavaliauskas skatino ugdyti patriotiškumą, o istoriją imti kaip geriausią tautos meilės šaltinį: „Istorija moko nedaryti klaidų, parodo, į kurią pusę eiti, išgrynina simbolius, pateikia argumentus, nušviečia asmenybes“.

Viliaus Kavaliausko parengto enciklopedinio leidinio „Lietuvos karžygiai. Vyties Kryžiaus kavalieriai (1918–1940)“ pristatymas Alytuje vyko Alytaus Dzūkijos pagrindinėje mokykloje 2010 m. vasario 11 d. pristatyti leidinio 1-asis ir 2-asis tomai; Alytaus Piliakalnio pagrindinėje mokykloje 2011 m. spalio 13 d. pristatytas 3-iasis leidinio tomas; Alytaus Putinų gimnazijoje 2012 m. balandžio 27 d. pristatytas 4-asis leidinio tomas; Alytaus šv. Benedikto gimnazijoje 2012 m. spalio 26 d. pristatytas 5-asis leidinio tomas; Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje 2014 m. balandžio 3 d. pristatytas 6-asis leidinio tomas.

Šiandieninė Lietuva už savo būtį pirmiausia turi būti dėkinga Nepriklausomybės kovų savanoriams. Enciklopediniame leidinyje „Lietuvos karžygiai. Vyties Kryžiaus kavalieriai (1918–1940)“ pateiktos visų iki 1940 metų Vyčio Kryžiaus ordinais apdovanotų 1788 asmenų biografijos.

Vyčio Kryžiaus ordinas buvo įsteigtas 1919 m., kai Nepriklausomybės kovose su bolševikais susikūrė Lietuvos kariuomenė. Iš pradžių šis apdovanojimas vadintas kryžiumi „Už Tėvynę“ (šis kryžius buvo 4 galų). Nuo 1920 m. sausio mėn. iki 1927 m. balandžio mėn. įskaitytinai šis apdovanojimas vadintas Vyties Kryžiumi (šis Kryžius buvo 6 galų). Nuo 1927 m. gegužės mėn. iki 1930 m. lapkričio mėn. įskaitytinai šis apdovanojimas vadintas Vyties Kryžiaus ordinu. Nuo 1930 m. gruodžio mėn. iki 1940 m. šis apdovanojimas vadintas Vyčio Kryžiaus ordinu.

Aukščiausiu Lietuvos valstybės koviniu apdovanojimu – Vyčio Kryžiaus ordinu – buvo apdovanojami asmenys, narsiai ir didvyriškai kovoję dėl mūsų šalies laisvės ir nepriklausomybės.

Alytaus Jotvingių gimnazijoje 2013 m. lapkričio 22 d. pristatyta Viliaus Kavaliausko knyga „Pažadėtoji žemė – Lietuva“. Knygoje pasakojama apie tai, kaip tarpukario Lietuvos žydų bendruomenė kovojo dėl Lietuvos nepriklausomybės ir dalyvavo šalies verslo ir pramonės plėtros, politinėje, sportinėje, kultūrinėje ir švietimo veikloje.

Po knygos „Pulkininkas Liudas Butkevičius. Mokytojas, karininkas, rezistencijos vadovas“ pristatymo miesto vadovai su autoriumi aplankė Dainavos apygardos partizanų memorialą, esantį Daugų gatvės kapinėse, bei Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnaziją, kurioje svarstė galimybę dėl Lietuvos partizanų vado, brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago paminklo pastatymo.

Viešųjų ryšių skyriaus informacija

www.alytus.lt

DSCF7007

DSCF7012

DSCF7019

DSCF7026

 

 

 

 

Nuotraukos G. Lučinsko

Komentuokite


Lankomumo statistika
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas