Warning: Use of undefined constant TXT - assumed 'TXT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/gintarines/domains/gintarinesvajone.lt/public_html/wp-content/themes/orange_butterfly_outline_ote067/functions.php on line 1323
Neįprasti ir pavojingi Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio nuotykiai

Neįprasti ir pavojingi Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio nuotykiai

Knygos antraštinis viršelis, saugomas Vrublevskių bibliotekoje

Knygos antraštinis viršelis, saugomas Vrublevskių bibliotekoje

2015 m. gruodžio 3 d. 17 val. LMA Vrublevskių bibliotekoje Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantė Milda Kvizikevičiūtė skaitys viešą paskaitą „Neįprasti ir pavojingi Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio nuotykiai“.

Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis buvo vienas garsiausių keliautojų visoje LDK istorijoje. Aplankęs tolimus ir pavojingus kraštus, visus savo kelionės įspūdžius aprašė veikale „Kelionė į Jeruzalę“. LMA Vrublevskių bibliotekoje saugomi keli šios knygos egzemplioriai, išleisti skirtingomis kalbomis. Paskaitoje siekiama išsamiau aptarti Radvilos Našlaitėlio aprašytą pasaulį – istoriją, mokslą, stebuklus ir/ar tariamą tikrovę. Keliami klausimai, ar tikrai Radvila Našlaitėlis matė ir girdėjo viską, ką aprašė? Kokį įspūdį jam paliko Šventoji Žemė? Kaip atrodo Artimieji Rytai Radvilos Našlaitėlio akimis? Ne mažiau svarbi yra jo pateikiama informacija apie Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, kuri retkarčiais vis pasirodo visų įspūdžių kontekste.

Piligriminės kelionės buvo ir vis dar yra didžiulis įvykis žmogaus gyvenime, reikalaujantis dvasinio ir fizinio pasirengimo. Žmonės ne tik keliaudavo, bet ir aprašydavo savo kelionės įspūdžius įvairaus pobūdžio raštijoje – laiškuose, dienoraščiuose, aprašymuose. Ne išimtis buvo ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikas Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis (1549-1616), XVI amžiaus pabaigoje išsiruošęs į keleto metų trukmės kelionę po Šventąją Žemę. Jos metu ne tik nukeliavo iki Sirijos, Jeruzalės ir Egipto, tačiau paliko ir savo kelionės aprašymą, kuris buvo išleistas dar 1601 m., esant gyvam pačiam autoriui.

Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio kelionės į Šventąją Žemę aprašymas yra unikalus ir vertingas kultūriniu atžvilgiu. Nepaisant to, kad daugelis esame girdėję apie šią kelionę, daugelis esame skaitę šį dienoraštį, tačiau iki šiol yra nemažai dalykų, kurie praslysta pro akis ir lieka nepastebėti. Yra reikalinga iš naujo įvertinti ir aktualizuoti šį tekstą. Radvila Našlaitėlis pateikė piligriminės kelionės aprašymą, pademonstruodamas begalinį smalsumą ir aprašydamas sutiktus žmones, vietinius papročius.

LMA Vrublevskių bibliotekos
Komunikacijos skyrius

Komentuokite


Lankomumo statistika
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas


Warning: sizeof(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/gintarines/domains/gintarinesvajone.lt/public_html/wp-content/plugins/wp-mystat/lib/mystat.class.php on line 1252