Paieška
Draugai
 • Antrasis pasaulinis
 • Grenadierius
 • Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Vilniaus apskrities skyrius
 • Lietuvos Laisvės Kovotojų Sąjunga
 • Lietuvos sąjūdis
 • Nepriklausomybės gynėjų sąjunga
 • Pomėgis
 • Projektas
 • Rytų frontas
 • Tauta ir tėvynė
Rekomenduojame
 • „Lietuvių namai“ Seinuose
 • Asmeninis treneris
 • Dainavos gidas
 • Genealogija
 • Karinė apranga
 • Karštas komentaras
 • Lietuvos lokaliniai tyrimaI
 • Miroda
 • Obelių paminklas
 • Renginiai Alytuje
 • Sena.lt
 • Stovyklavietės
Archyvai

Ar bus įkurta „Daugio Respublika“ ?

Daugų ežero pakrantės gelbėjimo planas: „DAUGIO RESPUBLIKA“

(Šimtmečio idėja Daugų miestui ir visai Lietuvai)

Pačioje Dzūkijos širdyje, nuostabiame Daugų miestelyje, įsikūrusiame prie vieno iš gražiausių Lietuvoje –Didžiulio ežero, šeimininko laukia MILŽINIŠKAS žemės sklypas su beveik 300 metrų pakrantės! Sklypas yra toks didelis, kad sudaro ženklią paties Daugų miestelio dalį ir toks gražus, kad ten galima būtų įkurti net visą… RESPUBLIKĄ! Tikrų tikriausias svajonių žemės lopinėlis. Įdomiausia dalis yra ta, kad šio sklypo savininku (beveik už dyką) galite tapti būtent JŪS! Taip, Jūs teisingai supratote, dar kartą skaityti nereikia – 300 metrų ežero pakrantės, didžiausia pieva, miškelis, maudymosi vietos, iš viso 1,5 hektaro paežerės – visa tai gali priklausyti ir JUMS!

Bet apie viską iš pradžių.

(DAUGIO RESPUBLIKOS įkūrimo planas žingsnis po žingsnio be jokių žvaigždučių ir sumažintų raidžių.

TRUMPAI APIE ESMĘ

Neatsakingai suraičiusių parašus valdininkų dėka visas šis grožis atiteko privatiems savininkams (to jau pakeisti neįmanoma), tačiau šiandien šį sklypą galima iš jų nusipirkti už palyginus nedidelę kainą – 53 000 Eur, ir visa tai IŠSAUGOTI daugiškiams, miesto svečiams, VISAI LIETUVAI, kad visi kartu galėtume juo naudotis dar daug ateinančių šimtmečių. Aktyvūs Daugų miesto gyventojai iškėlė idėją šį sklypą išpirkti (reikiamą sumą sudėjus į bendrą katilą) ir bendromis pastangomis išsaugoti, išvalyti, sutvarkyti ir puoselėti. Jeigu nesusitelksime ir to padaryti nesugebėsime, teks tik apgailestauti dėl dar vienos prarastos Lietuvos teritorijos, kuri tikriausiai atsidurs tvorų tvėrimo mėgėjų ir gąsdintojų šunimis rankose. Taip, deja, jau atsitiko su beveik visomis Lietuvos ežerų pakrantėmis. Ši teritorija yra bemaž paskutinė prie Didžiulio, per stebuklą išlikusi neužtverta ir neužstatyta.

NEREALU, NEĮMANOMA, NESĄMONĖ, KVAILYSTĖ,UTOPIJA, KOLŪKIS?

NE. TAI YRA ĮMANOMA.

Kaip REALIAI šią, iš pirmo žvilgsnio nerealią, idėją įgyvendinti?

Pradžiai truputį paskaičiuokime
53 000EUR/1 pirkėjas = 53 000 EUR (Na, pirkti už tiek tik dėl gamtos išsaugojimo? Tikriausiai retas sutiktų)
53 000/10 = 5300 EUR
53 000/100 = 530 EUR
53 000/ 500 = 106 EUR (Jau realiau, tiesa? 500 žmonių po 106 EUR. 290m Ežero pakrantės už…106 Eurus ir visam gyvenimui!)
53 000/1000 = 53 EUR (Na, jeigu “susimestų” visas Daugų miestelis)
53 000/ 2000 =26,5 EUR (Viena maža seniūnija)
53 000/5000 = 10,6 EUR (Nedidelis miestukas)
53 000/10 000 = 5,3 EUR (Na, o tokią sumą jau galėtų surasti beveik kiekvienas, bet reikia 10 000 idėją palaikančių žmonių)

Neabejotinai Lietuvoje gamtą mylinčių ir norinčių ją išsaugoti žmonių yra net ne 10 000, o ir visas 100 000, tuomet tektų sudėti vos po 53 (!) centus, o tai yra pigiau nei Teleloto bilietas!

Taigi, žmonių užtektų. Kaip juos galima suburti? Tam mes siūlome šiame sklype įkurti Respubliką, pavadintą garbingo ir kilnaus Daugų miestą saugančio kunigaikščio DAUGIO vardu. Visi, prisidėję išperkant šį sklypą, taptų DAUGIO RESPUBLIKOS piliečiais, kurie ir būtų tikrų tikraisiais šio gamtos kampelio savininkais. Ne valdžia, ne savivaldybė, o patys gamtą mylintys žmonės. Tam būtų įsteigta asociacija DAUGIO RESPUBLIKA, kurios įstatuose būtų įtvirtinti nepajudinami esminiai punktai: Sklypo NEGALIMA PARDUOTI, negalima užstatyti jokiais statiniais, negalima keisti paskirties, negalima tverti jokių tvorų, takas prie ežero yra esminė vertybė, jo negalima panaikinti. Vienintelis asociacijos tikslas –bendromis pastangomis prižiūrėti šį sklypą ir jį išsaugoti, kaip bendro naudojimo gamtos kampelį prie ežero. Kiekvienas asociacijos narys šias vertybes gina, gali siūlyti šios erdvės pagražinimo idėjas ir jas įgyvendinti, jeigu joms yra pritariama. Taip ši respublika natūraliai vystytųsi. Kiekvienais metais vyktų visuotinė talka ir šventė, galbūt ateityje natūraliai susikurtų ir kokios nors kitos gražios tradicijos, o aukščiausioje sklypo vietoje iškiltų paminklas pilietiškumui –kunigaikščio Daugio kovos kirvis su atitinkamais užrašais, įprasminančiais šį pilietiškumo ir susitelkimo, žemės apgynimo aktą. Sklype būtų laukiami kultūringi poilsiautojai, galėtų vykti sporto varžybos, meno akcijos, viskas, kas gali iš gerosios pusės garsinti Daugų miestelį. Sklypo išlaikymui lėšos būtų generuojamos iš 2% GPM, finansiniai reikalai būtų tvarkomi atvirai, informacija būtų reguliariai viešinama, kad nekiltų nei menkiausių klausimų dėl skaidrumo. Aukojant sklypo įsigijimui ir nenorint dalyvauti jo valdyme, į asociaciją stoti nebūtų privaloma, tačiau pageidautina, kad asociacijos narių, t.y. oficialių šios pakrantės savininkų, būtų kuo daugiau, nors ir visi, taip būtų visiškai užkirstas kelias galimybei pakeisti esmines nuostatas, dėl kurių sutarta kuriant asociaciją, taip šis žemės gabalas būtų išsaugotas ateities kartoms ir jos mums už tai padėkotų.

Kas steigtų asociaciją?

Pirmaisiais asociacijos nariais ir steigėjais taptų dosnūs žmonės pritariantys sklypo išsaugojimo idėjai, kartu su veikliais, šį sklypą, kaip gamtos kampelį, norinčiais išsaugoti daugiškiais/ir kitais Daugų patriotais, (patikimais ir geros reputacijos). Pirmam impulsui reikalingi žmonės, kurie patikėtų šia idėja ir galėtų padengti bent 10% sklypo kainos ir asociacijos steigimo mokestį. Už 10% pardavėjas įsipareigoja rezervuoti šį sklypą pusei metų. Per tą laiką, visų pastangomis ir visais įmanomais budais turėtų būti surinkta likusi suma sklypo išpirkimui. Kaip matote iš skaičiavimų, tai yra įmanoma. Lietuvos atkūrimo šimtmečio proga Daugų miestas išgarsėtų kaip vieta, kur pagaliau atsikūrė pilietiškumas ir susitelkimas, kur nuo architektūrinio barbarizmo ir siaurų pavienių asmenų interesų buvo realiai apgintas vienas iš gražiausių Lietuvos kampelių.

Tokia yra idėja, o realybėje idėjos įgyvendinimas priklauso nuo to, kiek žmonių gali patikėti ir susivienyti.

Jeigu aukojantys žmonės nenori burtis į asociaciją, galėtų būti ir kitos šio sklypo valdymo formos, kurios užtikrintų, kad sklypas yra niekuomet NEPARDUODAMAS, visuomet BENDRO NAUDOJIMO, NEDALOMAS, NEUŽSTATOMAS jokiais pastatais, bet tvarkomas ir prižiūrimas. Šis raštas yra pirminė idėja, impulsas diskusijai, patikrinimui, ar realiai gali atsirastų žmonių, kurie vardan šio tikslo galėtų susivienyti ir tokį stebuklą padaryti. O veikti reikia jau dabar.

Būkime optimistai ir paverskime neįmanomus dalykus įmanomais. Lietuvos nepriklausomybė irgi atrodė neįmanomas dalykas, buvo daug skeptikų, buvo pašaipų, bet tai buvo įgyvendinta net du kartus. Komentaruose, vietoje svarstymų ir kritikos, kviečiame parašyti, kiek būtumėte pasiryžę paaukoti dėl idėjos visam gyvenimui ir savo vaikams išsaugoti ežero pakrantę, 100, 1000, o gal 2 ar 3 eurus, o gal tik vieną centą? Beje, galbūt tiesiog atsirastų stebukladaris ir, sutikęs su išvardintais tikslais, šį sklypą išpirktų? Jeigu pats nenorėtų juo rūpintis, tuo pasirūpintų asociacija DAUGIO RESPUBLIKA. Tokio mecenato vardas būtų įrašytas į istoriją, jis užsitarnautų pagarbą visam gyvenimui.

Paveikslėlyje – Daugio Respublikos vartų eskizas.

Komentuokite


Lankomumo statistika
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas